2019 YILI DEVLET DESTEKLERİ

03 Ağustos 2019 Cumartesi, 21:04

1 Dönüm ekeni zengin eden tarımsal ürünler

Çiftçilik uğraş verici mesleklerden bir tanesidir. Ekmek, sulamak ve sürekli bakım gerektiren tarımsal ürünler yolu ile para kazanmanız mümkündür. Ancak size öyle ürünlerden bahsedeceğiz ki bu bitkilerin hem ekonomik getirileri yüksek, hem de sizi çok fazla yormayacak ve ekstra bakım gerektirmeyen bitkiler. Tarlam var, ancak ne ekmeliyim, verimi yüksek ürünler nelerdir, en çok para kazandıran bitkiler hangileridir? Gelin birlikte inceleyelim

KİNOA


Diyet yapanların sıklıkla kullandıkları tahıllardan biri kinoa’ dır. Belki bu ismi bazılarımız ilk kez duyuyoruz. Fakat kinoa bahsinin geçmesine değer bir bitkidir. Buğday vb. tahıllara benzetmek aslında pek doğru olmaz. Sadece şeklen literatürde bir tahıl çeşidi olduğunu söyleyelim. Çünkü kendisi ıspanakgiller familyasındandır ve besin değeri oldukça yüksektir. Hatta %100 protein vaad eden tahıl özellikle et yemeyen vejeteryanların sık sık tercih ettiği bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Kinoa bitkisi buğday gibi başak şeklinde değildir. Çiçek açarak sonrasında ürün vermektedir. Kırmızı çiçekleri vardır ve bitkinin sap bölümü sarı renktedir. Yılda yalnızca bir kez üretimi yapılabilir.

kurutulmuş kinoa

Bu bitki kuzey iklimine daha uygundur. Çünkü serin havaları sevdiği belirlenmiştir. Pirinç gibi pilavı yapılabildiği gibi yemeklerin içine de ekleyebilirsiniz. Kinoa tohumlarını ekmek için sıcaklığın 15 C derece olması gerekiyor. Kinoa bitkisi rahat bir yaşam alanı ister. Bu sebeple ekim yapacağınız toprakta herhangi bir bitki ya da onun gelişimini rahatsız edici bir otun olmaması gerekir. Boyu hızlı büyür. Ancak çiçek açmadan evvelki hali bir ot görüntüsünde olduğu için temizleme işlemi yaparken kinoa filizlerini koparmamaya özen gösterin.

Kinoa bitkisi sadece tahıl olarak kullanılmaz. Yaprakları da kullanıma uygundur. Bu yaprakları yapacağınız salatalara ilave edebilirsiniz. Ayrıca yapraklar döküldüğünde ortaya tahıl çıkacaktır ve bu onun artık hasat edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Hasatta dikkat edilmesi gereken tahılın kesinlikle kurumuş olması gerekiyor. Bu aşama bittikten sonra tahılları yıkamalısınız. Çünkü içerisinde bulunan saponin yapısı insan metabolizması için uygun değildir. Bu saponin ise ancak yıkanarak çıkmaktadır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kinoa taneleri yeniden kurutulmalıdır. 20 adet saptan 1000 gr tahıl elde edilmektedir.

salatalarda tüketilmektedir

Kinoa bitkisinin dönüm maliyeti 400-500 TL olmaktadır. 1 dönümden 500-600 kg tahıl elde edersiniz. Kilosu 30-40 TL olan tahıl genel olarak 250 gr ya da yarım kilogram olarak satılmaktadır. 30 TL den 500 kg kinoa 15 bin TL demektir. Ayrıca maliyetsiz bir yetiştirilme koşulu vardır. Soğuk havaları sever ve çok fazla su seven bir bitki değildir. Bu sebeple su parası gibi ekstra masraflar ödemenize gerek kalmaz. Ülkemizde Kinoa Yetiştiricileri Derneği dahi bulunmaktadır.Kinoa bitkisi sadece tahıl olarak kullanılmaz. Yaprakları da kullanıma uygundur. Bu yaprakları yapacağınız salatalara ilave edebilirsiniz. Ayrıca yapraklar döküldüğünde ortaya tahıl çıkacaktır ve bu onun artık hasat edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Hasatta dikkat edilmesi gereken tahılın kesinlikle kurumuş olması gerekiyor. Bu aşama bittikten sonra tahılları yıkamalısınız. Çünkü içerisinde bulunan saponin yapısı insan metabolizması için uygun değildir. Bu saponin ise ancak yıkanarak çıkmaktadır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kinoa taneleri yeniden kurutulmalıdır. 20 adet saptan 1000 gr tahıl elde edilmektedir.

Şerbetçi Otu


Şerbetçi otu, kenevir ve çitlembik gibi kendirgiller ailesine bağlıdır. Kendirgiller genel olarak bira yapımında kullanılan küçük çiçekli bitkiler sınıfını ifade etmektedir. Şerbetçi otu da çiçekli bir bitkidir. Çiçek açmadan önceki hali yeşildir. Daha sonra çiçekleri beyaz renkte açmaktadır. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin ve şifalı bir bitkidir. Kanserden koruyucu özelliği vardır. Ayrıca yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Uykusuzluk, sinir sistemi gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. İdrar söktürücü ve sindirime yardımcı özellikleri de vardır. Ayrıca kemik erimesine iyi geldiği söylenmektedir. Şerbetçi otunun bira yapımında da kullanıldığını belirttik.

Ancak bu şifalı bitkiden yararlanmak isteyenler onu çay olarak da demleyebilirler. Baş ağrısı ve stres ile savaşmada da birebirdir. Fakat depresyon problemi yaşayan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Zaten hiçbir doğal yöntem de aşırı olarak kullanılmamalıdır. Örneğin düzenli olarak her gün şerbetçi otu çayı içen biri 1 ay kullandıktan sonra bir süre ara vermelidir. Ülkemizde genel olarak Bursa ve Bilecik çevresinde yetiştirilmektedir.

Gelir getirici bitkilerden biri de şerbetçi otudur

Şerbetçi otu bitkisi boy olarak uzama eğiliminde olan bir bitki. 7,8 metreye kadar uzayabiliyor. Bu sebeple ekim alanında teller oluyor ve bitki büyüdükçe bu tellere sarılarak yukarı doğru ilerliyor. Şerbetçi otu çayı ise 1 tatlı kaşığı bitkinin 1 bardak kaynar suya atılarak 15 dakika demlenmesi sonucu elde ediliyor. Kozmetik sektöründe de kullanılıyor. Cildi gençleştirici etkisi bulunuyor. Bu sebeple krem olarak da kendisine rastlamak mümkün. Şerbetçi otunun dönümünden brüt olarak 7-8 bin TL gelir elde ediliyor. Bu bitki için bira üreten firmalar alım garantisi verdiği için ürününüz elinizde de kalmış olmuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen tarımsal sulama hibe destekleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Haşhaş


Görüntüsü ile insanı cezbeden tarım ürünlerin bir tanesi de haşhaştır. Ülkemiz haşhaş üretiminde dünya çapında bir ülkedir. Çünkü 140 bin hektar üretimin yarıdan fazlası Türkiye’ de yapılmaktadır. 1938 yılından beri ülkemizde üretilen bitki 1993 yılında devlet tarafından üretim anlamında bir kısıt ile karşı karşıya kalıyor ve izin usulü ile üretilmeye başlanıyor. Ülkemizde üretimi 13 ilde yapılıyor. Fakat haşhaş deyince aklımıza Afyon geliyor. Morfin gereksiniminin ise 1/4′ i ülkemizden karşılanıyor. Tohumu serpme olarak yapılmaktadır. Dekar başına 1 kilogram tohum yeterli olmaktadır. Ekilen tohumun çimlenme yapabilmesi için sulanması gerekiyor. Verim artırımı için sulama sayısı birden fazla olabilir. Yazlık ve kışlık olarak iki kez ekilebilir. Ancak gerekli izinlerin Toprak Mahsulleri Ofisi‘ nden alınması gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne üye olmayanlar, 18 yaşını tamamlamayanlar, ilan edilen süre içinde başvuruda bulunmayanlar, ekim yapılacak olan alanın kontrol edilecek bir mahiyette olmaması gibi durumlarda haşhaş ekimine izin verilmemektedir.

Üretimi devlet kontrolünde yapılmaktadır

Üretimden verim alabilmek için toprağın altı ve üstü gübrelenmelidir. Tohumların kalitesi, ekim yapılan toprağın özellikleri de üretimi etkileyen faktörlerdendir. Ne kadar çok ilgi gösterir, sulama ve çapalama işlemlerini iyi ve vaktine yaparsanız ürününüz de o derece gelir getirici mahiyette olur. Haşhaş faydalı ve şifalı bir bitkidir. İçerisinde omega-3 bulunur. Anestezi maddelerinin çoğu da haşhaştan elde edilmektedir. Beyin ve kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Yapraklarından üretilen kremler ağrılı bölgelere sürülür. Tansiyonu dengelediği bilinmektedir. Ayrıca kolestrolü düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Uyku problemlerine karşı birebirdir. Ancak kullanılacak olan haşhaş miktarına dikkat edilmelidir. Çok kullanılan herşeyin de bir yan etkisi vardır. Haşhaşın yan etkisi de genel olarak mide bulantısı olmaktadır. Yasal haşhaş üretimi 13 yıl ile sınırlıdır. Ticaret Odalarının haşhaş için belirlediği fiyat kilogram başına 11 TL. 1 dönüm kazancı 11 bin TL oluyor. Ayrıca dışarıda toz haşhaşın kilosunun 40 TL‘ den satıldığını belirtelim. Çekilmiş olarak kullanılan ise 50 TL’ den alıcı buluyor.

İstiridye Mantarı


Doğal ortamda kavak ağaçlarının kenarlarında yetişen bir bitkidir. Ancak son zamanlarda sıklıklı haberlerde duyduğumuz üzere üreticilere oldukça iyi gelir vaat etmektedir. İsmini şeklinden almaktadır. Faydalı bir bitkidir. İçindeki proteinler sebebi ile fiyatı kırmızı et ile yarışmaktadır. Doğal ortamı dışında evlerin müsait katlarında oksijen alması, ışık görmesi ve nemli kalması sağlanarak yetiştirilmektedir. Tüm mantar türleri sıcaklık ve nemli ortam ister.

Üreticileri devlet tarafından desteklenmektedir.

Koşullar uygun hale getirildiğinde üretim yapmanızın önünde hiçbir engel olmayacaktır. Üretim yeri için en az 200 metrekare alan olmalıdır. Kansızlığa iyi gelir ve kabızlık şikayetlerini giderir. Toptan olarak kilogram başı fiyatı 10 TL‘ den satılmaktadır. Üretim alanınıza göre iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca istiridye mantarı yetiştiricilerinin de devlet tarafından desteklendiklerini belirtelim. 2019 yılında istiridye mantarı yetiştirenlere devlet tarafından hibe verilecektir. Konu ile ilgili içeriğimiz den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Altın Çilek


Altın çileği çoğumuz cherry domatesi andıran görüntüsü ile tanıyoruz. Rengi turuncudur. Ayrıca vitamin yönünden de çok zengin olduğu bilinmektedir. Tadı çilek ve ananası andırmaktadır. Yani tatlı bir bitkidir. B1, B2 ve B3 vitamini yönünden zengindir. Şeker hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sindirim sistemi için de faydalıdır. Çünkü liflidir. Kalori miktarı oldukça düşüktür. Tatlı bir tadı olduğundan dolayı diyet yapmakta olan kişiler tarafından besinlerin tatlandırılması amacı ile de kullanılabilir. Özellikle en önemli faydası kanser riskini azaltmasıdır. İltihap gidericidir. Cilt yapısına iyi geldiği bilinmektedir. Anemi hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Devlet tarım aleti alımları için çiftçilerin yanında! Ayrıca bankala tarafından ekipman alımları amacı ile verilen krediler de bulunmaktadır.

Altın çilek meyve olarak tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilir. Kuru olarak 100 gramı 30 TL‘ den alıcı bulmaktadır. İçerdiği keroten sayesinde yaşlanmayı geciktirici özelliği de vardır. Kimyasal ürünleri seven bir bitki değildir. Bu nedenle üretimde kullanılan gübrenin dahi doğal olması gerekiyor. Serada da yetiştirilebilmektedir. Ayrıca bitkinin boyları uzadıkça ipler çekilerek bu iplere sarılması sağlanmalıdır. Gut hastalığının da en önde gelen ilaçlarından biridir.

Hem faydalı hem gelir getirici ürünlerden biride altın çilektir.

Ülkemizin sonradan tanıdığı ancak pek çok çiftçinin gelir elde ettiği ürünleri tanıttık. Tarımsal iş alanı oldukça fazladır. Ancak bir girişimci olarak bu işle ilgilenenlerin gelir getirici alanlara yönelmeleri gerekmektedir. Arpa, buğday gibi tahılların üretimi ülkemizde çok yapılmaktadır ancak sağladıkları kazanç bellidir. Bu sebeple farklı alanlara yönelmekte yarar var. Örneğin domatesi buğdaydan daha az bir alana ekseniz dahi daha çok kazanmanız mümkündür. Ancak bakıldığında domates daha çok ilgi isteyen bir bitkidir. Bu ayrımı iyi yapmak gerekiyor.

Doğada her canlının bir yaratılış amacı var. İsmi geçen bitkilerin şifalarını da yukarıda belirttik. Gelir getirici ürünlerden diyet yapanların ve vejeteryanların kullandığı ürünlerin üretimini yapmanızı öneriyoruz. Bir şey ne kadar azsa o kadar kıymetlidir. Ayrıca bu ürünler protein bakımından zengin oldukları için kırmızı etin ikamesi durumundadır. Bu sebeple tercih edilmektedir. Kolay gelsin.

Kaynak: devletdestekli.com

Paylaşım için Hüseyin Helvacıoğlu’na da teşekkür ederiz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Araç çubuğuna atla

izmir escort denizli escort