•  
  •  
Son Dakika
22 Ocak 2019 Salı

Portreler Ali Kalaycıoğlu

28 Şubat 2018 Çarşamba, 09:57

Rektör Vekili, Eski Dekan

1947 yılında Bolu’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Bolu’da tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Mezuniyetini takiben Devlet adına İngiltere’de Kent Üniversitesinde Moleküler Biyoloji Doktarasını aldı. Halen Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümde görevli olan Prof. Dr. Ali Kalaycıoğlu, 1997-2006 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yaptı. 2007 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kuruluşunda Rektör Yardımcılığı ve Fen Fakültesi Dekanlığı görevlerini yürüttü. Yurt içi ve dışında temel konuları; rekombinasyon, şifalı otlar ve DNA onarımı içeren yayınlanmış makaleleri vardır.

Prof.Dr.Ali KALAYCIOĞLU, evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof.Dr.Ali KALAYCIOĞLU gençlik yıllarında Bolu’da sıkça kullanılan bazı sözcüklerin anlamını araştırdığını ve bununla ilgili bir anısını da şöyle anlatıyor:

Kaplıcalar hakkında kullanılan bir cümlenin gerçek anlamını yıllar sonra bir Özbek Türk Dili Öğretim Üyesinden öğrendim. “Koca Ilıcanın bövedine öten beri seyirderekten döblek tığıverdim” cümlesindeki “böved”i havuz, “döblek” sözcüğünü de çıplak olduğunu zannediyorduk. Ancak Özbek öğretim üyesi “böved” sözcüğünü şöyle açıklıyordu: “Akarsuyun önünü kesip durdurursak buna böved deriz”. Dedi. Havuzun tanımını ise; “Bahçene betondan yaptığın depoya havuz deriz” dedi. Ben de bu açıklamaya katıldım. Kaplıcalarımızın havuzu yok, bövedi var. “Döblek” sözcüğünü de Özbek Hoca; “Alt var, üst yok” dedi. Hemen aklıma peştamallı kaplıca günlerim geldi.”

Cevat Alparslan

Bolu’dan Yetişen Seçkin İnsanlar;

Bolu Belediyesi Bolu Araştırma Merkezi Yayınları, 2010 baskısı

Kitap Editörü ve haber Metin Alparslan

Yorum

  1. home based business

    11 Ocak 2019 at 16:10

    Keep working ,terrific job!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz