Abant’ı Anlatmak

Abant’ın güzelliklerini anlatmak yerine sizi Abant’ davet ediyor, yazımı “Beş Şey Elden Gitmeden Kıymetini Bilmeli” sözlerini Abant’a uyarlayıp izninizle, hayırlı günler diliyorum.

20 Eylül 2017 Çarşamba, 23:49

BU GÜZELLİKLER ELDE İKEN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ!

Memleket, yüreklerde çağlayan sevda, uzak kalındıkça artan hasret, gözyaşlarıyla damla damla toprağa akan sevgi ve hiç bitmeyen özlemdir. Gitmek istersin gizli bir el tutar seni, sevdana, hasretle bekleyen sevdiklerine kavuşamaz, anan-yavuklun toprağınla buluşamaz, gözyaşlarıyla damla damla ıslatıp memleket sevginle beslediğin düşüncelerine ve gelecek hayallerine ulaşamazsın.

Yüce bir derttir memleket, ayrı kalıp kavuşamayanlar hasretini ve özlemini gideremeyenler için. Bazen sadece memlekete varmak da hasreti, özlemi gidermez. Hasretine kavuştuğunda toprağınla buluştuğunda, düşünce dünyan yaramaz çocuk misali yerinde durmaz, haylazlaşır ve fikirler, projeler yarışır, hepsi memleket için ihtiyaçtır, elzemdir. Bu kez fikirler ve projeler hasret olur, özlem olur. Yapmak istersin yapamazsın, yapamadım yapın diye yazarsın yazdıklarını da yapan olmaz. Derdi memleket olmayanlarla, hedefi nefsi olanlar milli hedeflere vasıl olamazlar.

Hasret ve özlemle güzel memleketime gitmek üzere ne zaman yola çıksam, karın boşluğumda bir yanma, burun direklerimde sızı gibi üzüntü ile mutluluk arası duygular yaşarım, yaklaştıkça artarak devam eder bu duygu seli ve hali. Hele Ankara il sınırlarının bittiği ve “BOLU İL SINIRI” tabelasını gördüğüm o yerle birlikte, içimde farklı ve güzel olayların geliştiğini, gönül deryamın dalgalı sularında, sevda ve hizmet aşkıyla dolaşan gemiler-sandallar memleket özlemi rüzgârıyla, Bolu’da bu yapılmalı, bu da olmalı, ah keşke böyle yapılmasaydı, limanlarına uğrayıp ayrılırlar ve benliğimde yeni yeni hizmet aşkı ve duyguları uyandırırlar.

Bu hafta sonu (2 Ekim 2013) yalancı dünyanın gerçek cenneti Bolu’ya yaptığımız yolculukta aynı duyguları yeniden yaşadım. Ankara’dan bir grup arkadaşımızla Bolu’ya gitmek üzere yola çıkmıştık. Sıcak, nükteli ve bir o kadar da samimi havadaki sohbetimiz 200 km lik yolu kısaltmış, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan otoban üzerinden ayrılacağımız Abant sapağına ulaşmıştık.  Otobandan ayrılıp 21 km lik Abant yolunu döndüğümüzde ilk gözümüze çarpan Kent Ormanının tabelası ve sonbahar mevsiminin geldiğini müjdeleyen renkleriyle ağaçlardı.

Bizleri Abant’a ulaştıracak yol üzerinde baktığımız her yer bir fotoğraf karesi güzelliğinde canlı tablolar içinde derin duygularla ilerlerken açık camdan içeri giren orman havasını teneffüs ediyor ve işte yaşamak bu diye heyecanlarımızı birbirimizle paylaşıyorduk. Hafta sonu çevre illerden gelen Abant sevdalıları ile kalabalıklaşan yolda artan trafikte daha yavaş yol alarak manzaranın keyfini çıkarmaya çalışıyorduk. Yolu yarıladığımızda iştahımızı açan enfes ızgara-sucuk kokusuyla birbirimize baktık, hepimiz acıkmıştık fakat bu hava-bu koku açlığımızı daha çok artırmıştı. Açlığımızı Abant’taki programa saklamaya çalışırken kaçırdığımız doğal tabloların tekrar farkına vardık.

İnsanlar kendi dertleriyle mücadele ederken, yaşadığı şehirdeki güzelliklerin farkına varmasının zor olduğunu konusunda sohbet etmeye, dışarıdan bakanların ve görenlerin fikirlerine her zaman ihtiyaç olunduğu düşüncesini paylaşırken Abant Milli Parkı’nın girişine geldik.

Muhabbetle kucağını açmış Abant, tüm güzellikleriyle bizleri bekliyordu. Kendisini ziyarete gelenlerden hiçbir güzelliğini kıskanmayan bu cömert ve güzide mekân kendisini ziyarete gelenlerden, yöneticilerden velhasıl herkesten aynı samimiyeti bekliyordu.

Abant’ın güzelliklerini anlatmak yerine sizi Abant’ davet ediyor, yazımı “Beş Şey Elden Gitmeden Kıymetini Bilmeli” sözlerini Abant’a uyarlayıp izninizle, hayırlı günler diliyorum.

“Bu güzellikler elde iken kıymetini bilmeliyiz!
1- Doğal güzelliklerimizi bilmeli, onları anlatmalı ve tanıtmalıyız.
2- Güzellikleri kaybetmeden, korumalı ve güzelleştirmeliyiz.
3- Felaket gelmeden, kıymetini bilmeli önlem almalıyız,
4- Ölüm gelmeden, zamanı değerlendirmenin kıymetini bilmeliyiz,
5- Makamlar elden gitmeden, memlekete hizmet etmeliyiz.”

Yusuf SÖĞÜTDELEN

6 Yorum

 1. tropical water slide

  17 Ocak 2018 at 20:38

  234806 937447It is onerous to search out knowledgeable individuals on this subject, however you sound like you already know what you are talking about! Thanks 906800

 2. GVK Bio

  20 Ocak 2018 at 18:02

  35726 919442You may be websites successful individuals, it comes effortlessly, therefore you also earn you see, the jealousy of all of the ones a lot of journeymen surrounding you could have challenges within this challenge. motor movers 834988

 3. autotrading

  29 Ocak 2018 at 02:28

  141947 784653There is clearly a whole lot to know about this. I feel you produced various good points in features also. 719713

 4. Free UK Chat Rooms

  6 Şubat 2018 at 01:38

  496954 513888You got a very wonderful web site, Glad I observed it via yahoo. 107334

 5. guaranteed results ppc management co

  11 Şubat 2018 at 03:38

  806682 521887Soon after examine a couple of of the weblog posts on your site now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and shall be checking again soon. Pls try my site online as effectively and let me know what you believe. 220983

 6. forex trading robots free download

  11 Şubat 2018 at 15:37

  458204 319927Greetings! Quick question thats completely off topic. Do you know how to make your internet site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my apple iphone. Im trying to discover a template or plugin that may be able to correct this problem. In case you have any suggestions, please share. With thanks! 338882

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz