Çok şaşırdı

30 Mayıs 2017 Salı, 22:54

ÇOK ŞAŞIRDI

Kırmızı ışık yandı ve bir otobüsle yan yana geldik. Diğer otobüste camın yanında bir kız çocuğunun yüzünü buruşturduğunu görünce merakla kıza bakınıyorum. Kendi kendine oyunlar kuruyor. Sonra bizim otobüse bakınıyor, ona en yakın olan kulaklıklı adamı görüyor ve ona gülüyor. Adam onu fark etmiyor. Kız ellerini cama dokunarak yine gülüyor. Adam kızı görmüyor.. Kız üzüntüyle ellerini kullanarak yine fark ettirmeye çalışıyor… Adam yine görmüyor..

Otobüsümüz hareket ettiğinde uzaklaşırken kızın çok şaşırmış, hayretler içindeki biraz da kırılmış ifadesine takılıyorum. Adam hala sabit telefonunu dinlemeye devam ediyor.. Ben ise keşke beni görse ve kıza gülümseyebilsem, küçük bir kızı sevindirsem diye bakınırken otobüs bir anda hareket ediyor, kız hala endişe içinde adama üzgün üzgün bakınıyor…

O küçük kız yaşadığı an’ın farkında idi. An’ı yaşayan, an’ın değerini bilen ve onu paylaşandı. O yüzden mutluydu..Bu küçük kızdan bugün insanlık dersi öğrendim.

Oysa fark etse ve gülümseyerek karşılık verse küçük çocuğu sevindirecek, o an ölse cenneti hak etmiş olarak ölecek..

Ama kozalı yaşamı yüzünden adam derin uykuda telefonu ile oyalanmaya devam ediyor. Kendi dünyasının içine kapanmış ne kadar istese de mutsuz kalacak.

Merak etme küçük kız o da bir gün uyanacak. Bir gün öldüğünde uyanacak… Allah herkese ölmeden ölmeği nasip etmedi. Yalnız cennete girecekler ölmeden ölürler. Ölmeden farkına varmak, an’ın değerini bilerek ve fark ederek ve fark etmeyi isteyerek yaşamak.

Metin Alparslan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz