•  
 •  
Son Dakika
22 Ocak 2019 Salı

Menopoza dair bilinmesi gereken 10 gerçek

4039 kez izlendi, 22 Aralık 2016 Perşembe

Kadınların doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz dönemine hazırlıklı olmak, bu dönemin olumsuz etkilerini de bertaraf edebilmek açısından önemli. Hazırlığa, sağlık efsanelerine kulak tıkayıp bilimsel gerçekleri öğrenerek başlayabilirsiniz. Menopoz, her kadının yumurtlama fonksiyonunun sona ermesiyle birlikte yaşadığı doğal bir süreç. Ancak ne kadar doğal bir süreç olsa da, bu özel döneme hazırlıklı olmak, yaratacağı zorlu […]

Kadınların doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz dönemine hazırlıklı olmak, bu dönemin olumsuz etkilerini de bertaraf edebilmek açısından önemli. Hazırlığa, sağlık efsanelerine kulak tıkayıp bilimsel gerçekleri öğrenerek başlayabilirsiniz.

Menopoz, her kadının yumurtlama fonksiyonunun sona ermesiyle birlikte yaşadığı doğal bir süreç. Ancak ne kadar doğal bir süreç olsa da, bu özel döneme hazırlıklı olmak, yaratacağı zorlu etkileri azaltmak açısından büyük önem taşıyor. Özellikle menopozun fark ettirmeden yaptığı asıl tahribat olan koroner kalp hastalıkları ile kemik mineral kaybı gibi sorunlar nedeniyle menopoz, tedavi gerektiren bir süreçtir. Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, menopoz hakkındaki gerçekleri anlatarak, doğru bilinen yanlışlara dikkat çekerken, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz ise daha sağlıklı bir menopoz dönemi için kadınlara önerilerde bulunuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli araştırmaların, erken menopoza girme sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme ve stres gibi faktörlerin de erken menopozda son derece etkili olduğunu belirtti. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer de “Uygun dozda ve doktor kontrolünde sürdürülen hormon tedavileri rahim kanseri ve kolon kanseri riskini ayrıca koroner kalp hastalığı riskini ileri derecede azaltıyor. Hormon tedavisi alan kadınların altı ayda bir düzenli kontrolden geçmeleri de olası hastalıklarda erken tanı ve tedavi başarısını sağlıyor” açıklamasında bulundu. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz ise “Sağlıklı ve kaliteli yaşam alışkanlıkları ile menopoz yaşınızı geciktirebilirsiniz” dedi.


DOĞRU:
Menopoz, adetlerin kalıcı olarak kesilmesinden yaklaşık 1-5 yıl önce başlayan bir süreçtir. Önmenopoz (premenopoz) olarak adlandırılan bu süreçte adetler devam eder ancak hormonal dalgalanmalar nedeniyle farklı derecelerde sıkıntılar yaşanabilir.

Yanlış: MENOPOZ ANİDEN ORTAYA ÇIKAR


DOĞRU:
Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ancak her kadın annesi ile benzer yaş ve koşullarda menopoz yaşar demek doğru değildir. Sigara, beslenme yaşam tarzı gibi etkenler de menopoza girme yaşını etkiler.

Yanlış: HER KADININ MENOPOZ YAŞI VE DÖNEMİ ANNESİNİNKİ İLE BENZERDİR


DOĞRU:
Daha uzun süre yüksek östrojen etkisinde kalmak, genç görünmeyi sağlayabilir ancak uzun yaşamada etkili değildir. Nitekim uzun süreli östrojen etkisi, rahim ve meme kanseri gibi hastalıkların riskini de beraberinde getirir.

Yanlış: MENOPOZA GEÇ GİRENLER DAHA UZUN YAŞAR


DOĞRU:
Menopoz, yumurtalıkların hormonal faaliyeti ile ilgilidir. Rahim ameliyatı sırasında ek bir neden olmadıkça yumurtalıklar alınmadığından, hormonal faaliyet doğal seyrini sürdürür ve menopoz durumu ortaya çıkmaz.

Yanlış: RAHİM ALINDIĞINDA MENOPOZA GİRİLİR


DOĞRU:
Spiral, doğum kontrol hapı, tüplerin bağlanması ve bunun gibi gebelik önleyici yöntemlerin hiçbiri yumurtalıkların hormonal faaliyetini olumsuz etkilemez ve dolayısıyla menopoza yol açmaz.

Yanlış: GEBELİK ÖNLEYİCİ YÖNTEMLER ERKEN MENOPOZA YOL AÇAR


DOĞRU:
Yaş ile birlikte yağ – kas oranı bozulur ve yağlanma artar. Ancak bu olanlar menopozla ilgi değildir. Menopozda kilo alımının asıl nedeni kadının karamsarlık ile kendini hareketsizliğe itmesi, gereğinden fazla kalorisi yüksek gıdalara yönelmesi ve yaşa bağlı gelişen insülin direnci artışıdır.

Yanlış: MENOPOZ KİLO ALINMASINA NEDEN OLUR


DOĞRU:
Güneşe bağlı cilt lekelenmeleri, kırışıklıklar ve benzeri problemler yaşa bağlı olarak gelişir. Menopoza girme yaşı düşünüldüğünde sorunun hormon tedavisinden değil, yaştan kaynaklandığı görülecektir.

Yanlış: HORMON TEDAVİSİ ALANLAR GÜNEŞLENEMEZLER


DOĞRU:
Menopozla birlikte endorfin salgısı bir miktar azalır. Yıllardır yaşamın doğal bir parçası olarak devam eden adetin kaybı ve doğurganlığın sona ermesi fikri kadınlarda doğal olarak sinirli olma, yorgunluk, depresyon, aşırı hassaslık, uykusuzluk gibi sorunlara yol açabilir. Ancak bunlar menopoz dönemine adaptasyonla birlikte kısa sürede atlatılacak geçici sıkıntılardır.

Yanlış: MENOPOZ AKIL SAĞLIĞINI BOZAR


DOĞRU:
Menopoz dönemi kadınlarda yapılan bir çalışma, kadınların yüzde 79’unun cinsel sorunu olmadığını göstermiştir. Üstelik hamile kalma korkusunun yarattığı stresin kalkması özgür bir dönemin başlangıcı olabilir. İlk zamanlar vajinal kuruluk nedeni ile cinsel birleşme esnasında sıkıntı yaşanabilir ancak bu durumun tedavisi oldukça basittir.

Yanlış: CİNSEL YAŞAM SONA ERER


DOĞRU:
Menopoz tedavisinde kullanılan hormon ilaçları yıllarca süren deneyim sonucu geliştirilmiş olup uzun yıllardır kullanılmakta ve çok merkezli çalışmalarla desteklenmektedir. 2002 yılında açıklanan çalışma sonuçları 5 yıl ve üzeri yüksek doz kullanım sonrası meme kanseri riskini artırdığı yolunda raporlanmışken, aynı çalışmanın genişletilmiş sonuçları 2007’de yayınlandığında bu ilaçların sanıldığı kadar kötü etkisinin olmadığı ortaya konmuştur. Uygun dozda ve doktor kontrolünde sürdürülen hormon tedavileri rahim kanseri ve kolon kanseri riskini, ayrıca koroner kalp hastalığı riskini ileri derecede azaltır. Hormon tedavisi alan kadınların altı ayda bir düzenli kontrolden geçmeleri ise, olası hastalıklarda erken tanıyı ve tedavi başarısını sağlar.

Yanlış: HORMON TEDAVİSİ KANSERE NEDEN OLUR

Günde 20’den fazla sigara içen kadınların menopoz yaşı 1-2 yıl kadar öne çekilmektedir.

MENOPOZ YAŞINI GECİKTİREN ALIŞKANLIKLAR

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz, menopoz yaşını geciktirebilmeniz için yaşam alışkanlıklarınızda dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralıyor:

 • Haftada en az üç gün spor yapmaya gayret edin. Gün içinde asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı tercih edin.
 • Vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Ne çok zayıf, ne de kilolu olun.
 • Zararlı kimyasal maddelerden uzak durun.
 • Stresten kaçının.
 • Sigara kullanmayın. Pasif içicilikten uzak durun.
 • Balık, ceviz, fındık, brokoli, domates, biber, havuç, üzüm, çilek gibi yüksek antioksidan besinler tüketin.
 • Kalsiyumu yüksek gıdalar tüketin. Günde 200 ml. süt, yoğurt ve dondurma yiyin.
 • Bol bol güneşlenin ve vücudunuzdan D vitaminini eksik etmeyin.

ERKEN MENOPOZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından önce olması durumu erken menopoz olarak kabul ediliyor. Ülkemizde kadınlar ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yaklaşık 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde erken menopoz görülüyor. Psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar erken menopozun en dikkat çekici belirtileridir.

İyi bir analizle kolayca anlaşılabilen erken menopozu etkileyen faktörler arasında ailedeki anne ya da ablanın menopoza girdikleri yaş önemlidir. Araştırmalar; erken menopoza girme sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme, stres ve hatta coğrafya gibi faktörler de erken menopozda son derece etkili. Örneğin, Uzak Doğulu kadınlar daha geç yaşlarda veya biraz daha az semptomlarla menopoza giriyor. Bunun nedeni ise beslenme tarzları (soya proteini tüketimi çok fazla), refah düzeyi ve stresin az olması. Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza neden olabiliyor.

Etiketler: kadın menopoz yaşam

38 Yorum

 1. Car Shop

  20 Aralık 2018 at 19:03

  Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution & help different users like its helped me. Good job.

 2. Photography

  20 Aralık 2018 at 20:29

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really one thing that I feel I’d by no means understand. It seems too complicated and extremely vast for me. I’m looking ahead to your subsequent put up, I¡¦ll attempt to get the hang of it!

 3. Music Player

  21 Aralık 2018 at 07:27

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a tremendous website.

 4. Finance Companies

  21 Aralık 2018 at 09:55

  Great write-up, I am regular visitor of one¡¦s blog, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 5. Healthy Tips

  21 Aralık 2018 at 12:10

  You are a very smart person!

 6. Travel & Recreation

  21 Aralık 2018 at 14:53

  Wow, awesome blog structure! How lengthy have you been blogging for? you made blogging look easy. The full look of your website is magnificent, as well as the content!

 7. Gaming Tools

  22 Aralık 2018 at 12:07

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

 8. Home Maintenance

  22 Aralık 2018 at 12:13

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 9. Real Estate

  22 Aralık 2018 at 15:17

  obviously like your website but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth on the other hand I will certainly come again again.

 10. New Fashion

  22 Aralık 2018 at 18:52

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 11. Best Gadgets

  23 Aralık 2018 at 09:49

  You made a number of good points there. I did a search on the subject and found most folks will agree with your blog.

 12. Make up

  23 Aralık 2018 at 10:43

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 13. SEO

  23 Aralık 2018 at 15:31

  Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 14. Advocate

  24 Aralık 2018 at 12:10

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 15. National Championship

  24 Aralık 2018 at 19:30

  As a Newbie, I am always searching online for articles that can benefit me. Thank you

 16. Remodeling

  24 Aralık 2018 at 21:11

  Good write-up, I¡¦m regular visitor of one¡¦s website, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 17. Gadgets

  25 Aralık 2018 at 18:38

  I do agree with all of the ideas you have introduced on your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are very short for novices. May just you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 18. Parenting Psychology

  25 Aralık 2018 at 22:23

  Well I really liked studying it. This article procured by you is very useful for correct planning.

 19. Wordpress Design

  25 Aralık 2018 at 23:54

  A person necessarily assist to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your website page and to this point? I amazed with the research you made to make this actual publish amazing. Excellent process!

 20. Find A Property

  26 Aralık 2018 at 04:08

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 21. 798096 515026Id ought to verify with you here. Which isnt something I often do! I take pleasure in reading a post that may make men and women believe. Furthermore, thanks for permitting me to comment! 841668

 22. Web Developer

  26 Aralık 2018 at 20:32

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 23. Real Estate Agent

  26 Aralık 2018 at 21:15

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 24. Seo Optimization

  29 Aralık 2018 at 03:36

  I have been examinating out a few of your posts and i can claim pretty clever stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 25. -

  1 Ocak 2019 at 17:53

  206147 846836not every person would need a nose job but my girlfriend genuinely needs some rhinoplasty coz her nose is kind of crooked- 796628

 26. 13552 207910Echt tolle Seite. Rubbish bin eigentlich nur per Zufall hier gelandet, aber ich bin jetzt schon complete von der tremendous Seite beeindruckt. Gratuliere dazu!! Viel Erfolg noch durch der sehr guten Home-page mein Freund. 295107

 27. Health Store

  16 Ocak 2019 at 12:26

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is just spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 28. Top Jobs

  16 Ocak 2019 at 16:02

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this website, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 29. General Articles

  16 Ocak 2019 at 19:37

  Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 30. informative health topics

  17 Ocak 2019 at 09:03

  Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 31. University Of Law

  17 Ocak 2019 at 10:18

  I¡¦m not positive where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend a while finding out much more or working out more. Thank you for wonderful info I used to be on the lookout for this information for my mission.

 32. Science

  17 Ocak 2019 at 12:36

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 33. Job Application

  18 Ocak 2019 at 05:36

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 34. technology meaning

  21 Ocak 2019 at 05:16

  There is visibly a lot to know about this. I believe you made various nice points in features also.

 35. need a job

  21 Ocak 2019 at 09:00

  Generally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 36. bride

  22 Ocak 2019 at 05:15

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 37. Factory Outlet

  22 Ocak 2019 at 10:04

  Wow, superb weblog layout! How long have you been blogging for? you made blogging glance easy. The entire glance of your website is fantastic, let alone the content!

 38. Design Ideas

  22 Ocak 2019 at 13:41

  I have been surfing online more than three hours as of late, but I by no means found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content material as you probably did, the internet will be much more helpful than ever before.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz