Menopoza dair bilinmesi gereken 10 gerçek

437 kez izlendi, 22 Aralık 2016 Perşembe

Kadınların doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz dönemine hazırlıklı olmak, bu dönemin olumsuz etkilerini de bertaraf edebilmek açısından önemli. Hazırlığa, sağlık efsanelerine kulak tıkayıp bilimsel gerçekleri öğrenerek başlayabilirsiniz. Menopoz, her kadının yumurtlama fonksiyonunun sona ermesiyle birlikte yaşadığı doğal bir süreç. Ancak ne kadar doğal bir süreç olsa da, bu özel döneme hazırlıklı olmak, yaratacağı zorlu […]

Kadınların doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz dönemine hazırlıklı olmak, bu dönemin olumsuz etkilerini de bertaraf edebilmek açısından önemli. Hazırlığa, sağlık efsanelerine kulak tıkayıp bilimsel gerçekleri öğrenerek başlayabilirsiniz.

Menopoz, her kadının yumurtlama fonksiyonunun sona ermesiyle birlikte yaşadığı doğal bir süreç. Ancak ne kadar doğal bir süreç olsa da, bu özel döneme hazırlıklı olmak, yaratacağı zorlu etkileri azaltmak açısından büyük önem taşıyor. Özellikle menopozun fark ettirmeden yaptığı asıl tahribat olan koroner kalp hastalıkları ile kemik mineral kaybı gibi sorunlar nedeniyle menopoz, tedavi gerektiren bir süreçtir. Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, menopoz hakkındaki gerçekleri anlatarak, doğru bilinen yanlışlara dikkat çekerken, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz ise daha sağlıklı bir menopoz dönemi için kadınlara önerilerde bulunuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli araştırmaların, erken menopoza girme sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme ve stres gibi faktörlerin de erken menopozda son derece etkili olduğunu belirtti. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer de “Uygun dozda ve doktor kontrolünde sürdürülen hormon tedavileri rahim kanseri ve kolon kanseri riskini ayrıca koroner kalp hastalığı riskini ileri derecede azaltıyor. Hormon tedavisi alan kadınların altı ayda bir düzenli kontrolden geçmeleri de olası hastalıklarda erken tanı ve tedavi başarısını sağlıyor” açıklamasında bulundu. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz ise “Sağlıklı ve kaliteli yaşam alışkanlıkları ile menopoz yaşınızı geciktirebilirsiniz” dedi.


DOĞRU:
Menopoz, adetlerin kalıcı olarak kesilmesinden yaklaşık 1-5 yıl önce başlayan bir süreçtir. Önmenopoz (premenopoz) olarak adlandırılan bu süreçte adetler devam eder ancak hormonal dalgalanmalar nedeniyle farklı derecelerde sıkıntılar yaşanabilir.

Yanlış: MENOPOZ ANİDEN ORTAYA ÇIKAR


DOĞRU:
Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ancak her kadın annesi ile benzer yaş ve koşullarda menopoz yaşar demek doğru değildir. Sigara, beslenme yaşam tarzı gibi etkenler de menopoza girme yaşını etkiler.

Yanlış: HER KADININ MENOPOZ YAŞI VE DÖNEMİ ANNESİNİNKİ İLE BENZERDİR


DOĞRU:
Daha uzun süre yüksek östrojen etkisinde kalmak, genç görünmeyi sağlayabilir ancak uzun yaşamada etkili değildir. Nitekim uzun süreli östrojen etkisi, rahim ve meme kanseri gibi hastalıkların riskini de beraberinde getirir.

Yanlış: MENOPOZA GEÇ GİRENLER DAHA UZUN YAŞAR


DOĞRU:
Menopoz, yumurtalıkların hormonal faaliyeti ile ilgilidir. Rahim ameliyatı sırasında ek bir neden olmadıkça yumurtalıklar alınmadığından, hormonal faaliyet doğal seyrini sürdürür ve menopoz durumu ortaya çıkmaz.

Yanlış: RAHİM ALINDIĞINDA MENOPOZA GİRİLİR


DOĞRU:
Spiral, doğum kontrol hapı, tüplerin bağlanması ve bunun gibi gebelik önleyici yöntemlerin hiçbiri yumurtalıkların hormonal faaliyetini olumsuz etkilemez ve dolayısıyla menopoza yol açmaz.

Yanlış: GEBELİK ÖNLEYİCİ YÖNTEMLER ERKEN MENOPOZA YOL AÇAR


DOĞRU:
Yaş ile birlikte yağ – kas oranı bozulur ve yağlanma artar. Ancak bu olanlar menopozla ilgi değildir. Menopozda kilo alımının asıl nedeni kadının karamsarlık ile kendini hareketsizliğe itmesi, gereğinden fazla kalorisi yüksek gıdalara yönelmesi ve yaşa bağlı gelişen insülin direnci artışıdır.

Yanlış: MENOPOZ KİLO ALINMASINA NEDEN OLUR


DOĞRU:
Güneşe bağlı cilt lekelenmeleri, kırışıklıklar ve benzeri problemler yaşa bağlı olarak gelişir. Menopoza girme yaşı düşünüldüğünde sorunun hormon tedavisinden değil, yaştan kaynaklandığı görülecektir.

Yanlış: HORMON TEDAVİSİ ALANLAR GÜNEŞLENEMEZLER


DOĞRU:
Menopozla birlikte endorfin salgısı bir miktar azalır. Yıllardır yaşamın doğal bir parçası olarak devam eden adetin kaybı ve doğurganlığın sona ermesi fikri kadınlarda doğal olarak sinirli olma, yorgunluk, depresyon, aşırı hassaslık, uykusuzluk gibi sorunlara yol açabilir. Ancak bunlar menopoz dönemine adaptasyonla birlikte kısa sürede atlatılacak geçici sıkıntılardır.

Yanlış: MENOPOZ AKIL SAĞLIĞINI BOZAR


DOĞRU:
Menopoz dönemi kadınlarda yapılan bir çalışma, kadınların yüzde 79’unun cinsel sorunu olmadığını göstermiştir. Üstelik hamile kalma korkusunun yarattığı stresin kalkması özgür bir dönemin başlangıcı olabilir. İlk zamanlar vajinal kuruluk nedeni ile cinsel birleşme esnasında sıkıntı yaşanabilir ancak bu durumun tedavisi oldukça basittir.

Yanlış: CİNSEL YAŞAM SONA ERER


DOĞRU:
Menopoz tedavisinde kullanılan hormon ilaçları yıllarca süren deneyim sonucu geliştirilmiş olup uzun yıllardır kullanılmakta ve çok merkezli çalışmalarla desteklenmektedir. 2002 yılında açıklanan çalışma sonuçları 5 yıl ve üzeri yüksek doz kullanım sonrası meme kanseri riskini artırdığı yolunda raporlanmışken, aynı çalışmanın genişletilmiş sonuçları 2007’de yayınlandığında bu ilaçların sanıldığı kadar kötü etkisinin olmadığı ortaya konmuştur. Uygun dozda ve doktor kontrolünde sürdürülen hormon tedavileri rahim kanseri ve kolon kanseri riskini, ayrıca koroner kalp hastalığı riskini ileri derecede azaltır. Hormon tedavisi alan kadınların altı ayda bir düzenli kontrolden geçmeleri ise, olası hastalıklarda erken tanıyı ve tedavi başarısını sağlar.

Yanlış: HORMON TEDAVİSİ KANSERE NEDEN OLUR

Günde 20’den fazla sigara içen kadınların menopoz yaşı 1-2 yıl kadar öne çekilmektedir.

MENOPOZ YAŞINI GECİKTİREN ALIŞKANLIKLAR

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz, menopoz yaşını geciktirebilmeniz için yaşam alışkanlıklarınızda dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralıyor:

 • Haftada en az üç gün spor yapmaya gayret edin. Gün içinde asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı tercih edin.
 • Vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Ne çok zayıf, ne de kilolu olun.
 • Zararlı kimyasal maddelerden uzak durun.
 • Stresten kaçının.
 • Sigara kullanmayın. Pasif içicilikten uzak durun.
 • Balık, ceviz, fındık, brokoli, domates, biber, havuç, üzüm, çilek gibi yüksek antioksidan besinler tüketin.
 • Kalsiyumu yüksek gıdalar tüketin. Günde 200 ml. süt, yoğurt ve dondurma yiyin.
 • Bol bol güneşlenin ve vücudunuzdan D vitaminini eksik etmeyin.

ERKEN MENOPOZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından önce olması durumu erken menopoz olarak kabul ediliyor. Ülkemizde kadınlar ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yaklaşık 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde erken menopoz görülüyor. Psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar erken menopozun en dikkat çekici belirtileridir.

İyi bir analizle kolayca anlaşılabilen erken menopozu etkileyen faktörler arasında ailedeki anne ya da ablanın menopoza girdikleri yaş önemlidir. Araştırmalar; erken menopoza girme sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme, stres ve hatta coğrafya gibi faktörler de erken menopozda son derece etkili. Örneğin, Uzak Doğulu kadınlar daha geç yaşlarda veya biraz daha az semptomlarla menopoza giriyor. Bunun nedeni ise beslenme tarzları (soya proteini tüketimi çok fazla), refah düzeyi ve stresin az olması. Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza neden olabiliyor.

Etiketler: kadın menopoz yaşam

116 Yorum

 1. backlink from wikipedia

  16 Ocak 2018 at 19:55

  oikkfjlsz tqhik vanrkcz nwuq qjbhttvbdblkvtu

 2. Pharmacodynamics

  22 Ocak 2018 at 17:11

  728923 321577Cool post thanks! We think your articles are fantastic and hope a lot more soon. We adore anything to do with word games/word play. 117207

 3. Yusuf kısa

  31 Ocak 2018 at 20:14

  638047 949226camping have been the most effective activity that we can have during the summer, i enjoy to roast marshmallows on a campfire` 762447

 4. Klinik gigi jakarta barat

  2 Şubat 2018 at 02:03

  257866 375496Outstanding post, I believe blog owners need to larn a great deal from this blog its actually user genial . 570336

 5. 먹튀검증

  21 Şubat 2018 at 03:17

  335078 960445I dont believe Ive scan anything like this before. So good to uncover somebody with some original thoughts on this topic. thank for starting this up. This web site is something that is necessary on the internet, someone with slightly originality. Great job for bringing something new towards the internet! 804331

 6. moderne Badgarnitur

  16 Mart 2018 at 11:15

  337178 327697I agree with most of your points, but a couple of need to be discussed further, I will hold a small talk with my partners and perhaps I will look for you some suggestion soon. 197903

 7. 网站1

  19 Mart 2018 at 15:56

  695586 461270Hi there, i just thought i would publish and now let you know your websites style is genuinely smudged within the K-Melon browser. Anyhow maintain in the extremely excellent function. 52180

 8. satta king

  31 Mart 2018 at 11:00

  625348 432636Awesome read , Im going to spend a lot more time researching this topic 97035

 9. find more

  31 Mart 2018 at 21:47

  I simply want to mention I’m new to blogs and seriously liked your web page. More than likely I’m planning to bookmark your site . You definitely come with superb articles. Kudos for sharing with us your web site.

 10. John Deere Diagnostic and Test Manuals

  3 Nisan 2018 at 17:28

  my dad is a massage therapist and he can really relieve minor pains and injuries’

  http://repairmanuals.net

 11. dosage of viagra for women

  4 Nisan 2018 at 04:15

  How do I copyright the content on my web site?

  http://jud10.org/

 12. viagra generic 100mg india

  4 Nisan 2018 at 21:39

  Can I move a secondary Tumblr blog to a different account?

  http://jud10.org/

 13. Scott Parry

  8 Nisan 2018 at 06:56

  One more thing to say is that an online business administration study course is designed for individuals to be able to efficiently proceed to bachelors degree courses. The 90 credit certification meets the other bachelor education requirements when you earn your associate of arts in BA online, you will get access to the most up-to-date technologies on this field. Some reasons why students want to get their associate degree in business is because they’re interested in this area and want to find the general education and learning necessary just before jumping in a bachelor college diploma program. Thx for the tips you provide as part of your blog.

  https://vimeo.com/dotbeasts/about

 14. Google

  8 Nisan 2018 at 15:03

  Awesome post. I am a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 15. look these up

  9 Nisan 2018 at 00:36

  Super relaxed, Made in the USA and seeems to be actually delaying properly. I utilize it on a paired couch and view tv.

  https://twitter.com/mattress_coupon/status/944026316810129413

 16. Ronald Standefer

  9 Nisan 2018 at 20:29

  NowAt this timeAt this momentRight away I am goinggoing awayready to do my breakfast, afterlater thanoncewhenafterward having my breakfast coming againyet againover again to read moreadditionalfurtherother news.

  http://journals.fotki.com/holt08desai/No-issue-what-your-favou/

 17. KonterGo

  10 Nisan 2018 at 01:21

  Awesome post. I’m a normal visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a really long time.

 18. Kendall Yantz

  10 Nisan 2018 at 11:58

 19. Face cream with snow algae

  11 Nisan 2018 at 04:05

  864106 428624You could certainly see your skills within the function you write. The world hopes for a lot more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. At all times follow your heart 376696

 20. Read Full Article

  12 Nisan 2018 at 18:41

  Comfortable, and economical for somebody that needs to have a matress between company as well as soft many thanks !! I will definitely acquire from brentwood again!

  https://issuu.com/mattresscoupon

 21. Alda Sprock

  12 Nisan 2018 at 21:54

  You are a very intelligent individual!

  https://www.bucketlistly.com/users/kayakcereal6

 22. Health and Fitness

  13 Nisan 2018 at 12:17

  Great blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

  http://healthfitnesshouston.info

 23. Health and Fitness

  14 Nisan 2018 at 01:30

  What i don’t understood is in fact how you are now not actually a lot more well-appreciated than you may be right now. You’re very intelligent. You know therefore considerably when it comes to this topic, produced me personally believe it from a lot of various angles. Its like men and women are not fascinated except it is something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice. At all times maintain it up!

  http://healthfitnessmiami.info

 24. Health and Fitness

  14 Nisan 2018 at 03:51

  I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to show that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much without a doubt will make certain to do not put out of your mind this site and give it a look on a continuing basis.

  hthttp://healthfitnessatlanta.info

 25. Health and Fitness

  14 Nisan 2018 at 07:46

  I was studying some of your posts on this site and I conceive this web site is real instructive! Continue putting up.

  http://healthfitnesschicago.info

 26. Health and Fitness

  14 Nisan 2018 at 11:50

  Hello, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

  http://healthfitnessboston.info

 27. Leone Lichtenwalner

  15 Nisan 2018 at 22:28

  I simply want to say I am just all new to blogs and really enjoyed your website. Probably I’m want to bookmark your site . You really come with remarkable articles. Thank you for sharing with us your website page.

  https://www.codecademy.com/mack41673

 28. Health and Fitness

  16 Nisan 2018 at 04:46

  I needed to create you this little note so as to thank you again for your exceptional pointers you’ve shown on this site. It was seriously generous of you to allow extensively precisely what numerous people might have marketed as an e-book to earn some money for their own end, particularly seeing that you might well have tried it in the event you wanted. The smart ideas additionally worked to be a great way to know that other people have the same eagerness just like my own to know somewhat more with respect to this matter. I believe there are numerous more pleasurable instances up front for individuals who find out your blog post.

  http://healthfitnesshouston.info

 29. Health and Fitness

  16 Nisan 2018 at 18:09

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re incredible! Thanks!

  http://healthfitnessmiami.info

 30. Health and Fitness

  16 Nisan 2018 at 20:13

  Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply excellent and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  hthttp://healthfitnessatlanta.info

 31. Health and Fitness

  17 Nisan 2018 at 00:33

  I am also commenting to let you know what a useful experience my child experienced studying the blog. She came to understand a lot of pieces, not to mention what it’s like to possess an awesome coaching spirit to have others quite simply completely grasp several very confusing matters. You really exceeded our expected results. Thank you for distributing these useful, trustworthy, revealing and unique thoughts on that topic to Sandra.

  http://healthfitnesschicago.info

 32. Health and Fitness

  17 Nisan 2018 at 04:52

  Enjoyed reading this, very good stuff, regards . “I will do my best. That is all I can do. I ask for your help-and God’s.” by Lyndon B. Johnson.

  http://healthfitnessboston.info

 33. RetsPro Reviews

  17 Nisan 2018 at 13:34

  RETSPRO reviews and details are accessible inside our discussion boards. RETSPRO serves a huge community of developers and real estate teams who require the ultimate flexibility within their RETS output. RETSPRO wordpress plugin is the best software package for any real-estate website developer. RETSPRO was built with regard to web developers to deliver them with the resources to truly customize a web site for any real estate clients.

  http://www.wordpressutility.com/tag/rets-pro-reviews/

 34. pengadaan laptop

  17 Nisan 2018 at 14:34

  Wow, superb blog format! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The whole glance of your site is great, as smartly as the content!

 35. Health and Fitness

  17 Nisan 2018 at 16:51

  You could definitely see your expertise within the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart. “Experience is a good school, but the fees are high.” by Heinrich Heine.

  healthfitnessindiana.info

 36. Health and Fitness

  18 Nisan 2018 at 06:58

  You have brought up a very fantastic points , regards for the post.

  healthfitnessiowa.info

 37. porno stars

  18 Nisan 2018 at 13:02

  Hi i’m Jonathan Rodríguez and i love porn please visit my site

  https://www.greenroadsworld.com/

 38. Health and Fitness

  18 Nisan 2018 at 17:17

 39. Flights And Car Deals

  19 Nisan 2018 at 09:48

  There is obviously a lot to identify about this. I assume you made certain good points in features also.

 40. E-Learning

  19 Nisan 2018 at 09:49

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It¡¦s pretty price sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you probably did, the web shall be a lot more helpful than ever before.

 41. Weight Loss Products

  19 Nisan 2018 at 09:49

  I’ve been browsing online greater than 3 hours today, but I never found any interesting article like yours. It is beautiful value sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the internet will likely be a lot more helpful than ever before.

 42. Financial Mathematics Formula

  19 Nisan 2018 at 09:53

  Thanks for another informative website. The place else may just I get that type of information written in such an ideal method? I’ve a challenge that I am simply now operating on, and I’ve been at the look out for such information.

 43. Village Travel Inn

  19 Nisan 2018 at 09:56

  Hi there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 44. Health and Fitness

  19 Nisan 2018 at 11:42

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 45. Fashion

  19 Nisan 2018 at 14:17

  I have recently started a website, the info you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “If you would know strength and patience, welcome the company of trees.” by Hal Borland.

 46. Tesla Sucks

  19 Nisan 2018 at 16:40

  700938 181199This Los angeles Weight Loss diet happens to be an low and flexible going on a diet application meant for normally trying to drop the weight as well within the have a significantly healthier lifetime. shed weight 866620

 47. Health and Fitness

  19 Nisan 2018 at 17:34

  Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 48. Health and Fitness

  19 Nisan 2018 at 17:38

  You can certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 49. Ryan Gameros

  19 Nisan 2018 at 19:36

  After examine a number of of the blog posts on your web site now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and might be checking back soon. Pls check out my web site as nicely and let me know what you think.

  http://ausis.edu.au/forum/member.php?action=profile&uid=581283

 50. coepage

  20 Nisan 2018 at 00:23

  559688 653229Largest lover messages were made to share it together with your and gives honour with the bride and groom. Really sound systems facing unnecessary throngs of folks need to take into account each of our valuable concept of all presenting, which is ones trailer. greatest man toasts 648208

 51. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 01:43

  I do accept as true with all the ideas you’ve introduced for your post. They are very convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 52. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 01:57

  I will immediately grasp your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe. Thanks.

 53. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 04:52

  I was looking through some of your articles on this website and I think this web site is real informative ! Keep putting up.

 54. News

  20 Nisan 2018 at 05:18

  Rattling wonderful information can be found on website . “You have to learn that if you start making sure you feel good, everything will be okay.” by Ruben Studdard.

 55. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 06:08

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 56. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 06:26

  Usually I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very nice post.

 57. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 06:34

  I am constantly looking online for ideas that can facilitate me. Thx!

 58. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 07:27

  Some really excellent content on this web site, thanks for contribution. “Always aim for achievement, and forget about success.” by Helen Hayes.

 59. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 07:52

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 60. Modern Home Design

  20 Nisan 2018 at 10:53

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 61. Master Training

  20 Nisan 2018 at 10:53

  Great write-up, I¡¦m regular visitor of one¡¦s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 62. Electronics Project Kits

  20 Nisan 2018 at 10:56

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 63. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 12:42

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I certainly love reading all that is written on your website.Keep the aarticles coming. I liked it!

 64. Health and Fitness

  20 Nisan 2018 at 21:08

  Some genuinely quality content on this website , saved to my bookmarks .

 65. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 02:50

  Some truly choice content on this internet site , saved to bookmarks .

 66. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 02:56

  I have read several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to make such a great informative web site.

 67. News

  21 Nisan 2018 at 05:04

  Perfectly composed articles , thanks for selective information .

 68. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 11:01

  I got what you mean , thanks for posting .Woh I am lucky to find this website through google. “Spare no expense to make everything as economical as possible.” by Samuel Goldwyn.

 69. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 11:10

  Very interesting subject, thank you for putting up.

 70. science

  21 Nisan 2018 at 13:24

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 71. economic news article

  21 Nisan 2018 at 13:25

  I haven¡¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 72. new business

  21 Nisan 2018 at 13:38

  Usually I don’t learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 73. business news

  21 Nisan 2018 at 13:42

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 74. cap

  21 Nisan 2018 at 13:45

  Thank you, I have recently been looking for information approximately this topic for a while and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you sure about the supply?

 75. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 14:13

  Very interesting topic, thanks for posting.

 76. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 15:34

  What i do not understood is actually how you are now not really a lot more smartly-favored than you may be now. You’re so intelligent. You know therefore significantly on the subject of this topic, made me individually consider it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be involved until it is something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At all times care for it up!

 77. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 15:53

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! “The only gift is a portion of thyself.” by Ralph Waldo Emerson.

 78. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 15:54

  Hello there, You’ve done an incredible job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

 79. News

  21 Nisan 2018 at 16:26

  I view something genuinely special in this web site.

 80. Carlee Peto

  21 Nisan 2018 at 16:53

  HiWhat’s upHi thereHello, everythingallthe whole thing is going wellfinesoundperfectlynicely here and ofcourse every one is sharing datainformationfacts, that’s reallyactuallyin facttrulygenuinely goodfineexcellent, keep up writing.

  https://visual.ly/users/peerapat7up/portfolio

 81. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 16:55

  My wife and i got now happy that John could do his web research via the precious recommendations he got from your own web page. It’s not at all simplistic to simply find yourself giving for free helpful hints which often people could have been selling. And we all already know we have got the writer to appreciate for this. The illustrations you’ve made, the easy site menu, the friendships you help engender – it’s everything fantastic, and it’s really facilitating our son in addition to us believe that that subject matter is brilliant, which is certainly quite vital. Thank you for the whole lot!

 82. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 17:12

  Very interesting topic, thanks for posting.

 83. Health and Fitness

  21 Nisan 2018 at 22:14

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for!

 84. Health and Fitness

  22 Nisan 2018 at 17:25

  I like this post, enjoyed this one regards for posting .

 85. Fashion

  22 Nisan 2018 at 18:04

  As soon as I observed this website I went on reddit to share some of the love with them.

 86. Health and Fitness

  22 Nisan 2018 at 20:28

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 87. Health and Fitness

  22 Nisan 2018 at 22:32

  I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 88. Health and Fitness

  22 Nisan 2018 at 23:35

  Thank you a lot for giving everyone a very special opportunity to discover important secrets from this web site. It is often so enjoyable and stuffed with fun for me personally and my office mates to search your website minimum thrice per week to study the new guides you have. And of course, I am also actually satisfied with your beautiful hints served by you. Certain 1 facts in this posting are in truth the simplest we have all ever had.

 89. Fun Places To Go

  23 Nisan 2018 at 00:18

  You really make it seem so easy together with your presentation but I find this topic to be actually one thing which I feel I’d by no means understand. It kind of feels too complex and extremely wide for me. I’m having a look ahead to your subsequent submit, I¡¦ll attempt to get the hold of it!

 90. Flight And Car

  23 Nisan 2018 at 00:20

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 91. Publication Designs

  23 Nisan 2018 at 00:23

  I am always searching online for articles that can assist me. Thx!

 92. Capital Investors

  23 Nisan 2018 at 00:31

  I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I absolutely liked reading all that is posted on your website.Keep the aarticles coming. I liked it!

 93. Music Marketing

  23 Nisan 2018 at 00:41

  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 94. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 04:29

  Just a smiling visitant here to share the love (:, btw great design .

 95. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 04:46

  I went over this website and I believe you have a lot of good info, bookmarked (:.

 96. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 05:22

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again!

 97. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 05:54

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 98. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 07:32

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 99. News

  23 Nisan 2018 at 09:01

  I see something truly interesting about your website so I saved to bookmarks .

 100. Networking Cable

  23 Nisan 2018 at 09:46

  I as well as my buddies ended up checking the excellent guidelines on your site and then unexpectedly got a horrible suspicion I had not thanked the web blog owner for those secrets. All of the young boys are already certainly thrilled to study all of them and now have honestly been taking pleasure in those things. Appreciation for getting quite thoughtful and also for choosing this form of amazing information most people are really wanting to be aware of. My personal sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 101. Operating Lease

  23 Nisan 2018 at 09:49

  magnificent points altogether, you just won a brand new reader. What may you suggest in regards to your put up that you just made a few days ago? Any positive?

 102. Transportaions Vehicle

  23 Nisan 2018 at 09:50

  I wanted to post you the bit of note to finally say thanks once again considering the pleasant views you’ve shown at this time. It was so remarkably generous of you to present unreservedly all that a few individuals would’ve distributed for an e book to earn some money for themselves, specifically since you could possibly have done it if you ever desired. Those suggestions as well worked to become good way to recognize that most people have the same keenness similar to my own to figure out lots more around this condition. I am certain there are many more enjoyable occasions up front for people who read through your blog.

 103. Corporate Travel Business

  23 Nisan 2018 at 09:50

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 104. Motivational Speech

  23 Nisan 2018 at 09:59

  Normally I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very great article.

 105. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 15:45

  I got what you mean , regards for posting .Woh I am delighted to find this website through google. “Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.” by Roger Starr.

 106. Young Zippe

  23 Nisan 2018 at 17:32

  Wow, amazingwonderfulawesomeincrediblemarveloussuperbfantastic blog layout! How long have you been blogging for? you makemade blogging look easy. The overall look of your siteweb sitewebsite is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent, let aloneas well as the content!

  http://linguajaponesa.ufam.edu.br/wiki/index.php/Usuário:Leonmorgan

 107. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 19:27

  I have read some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you put to make the sort of wonderful informative web site.

 108. Health and Fitness

  23 Nisan 2018 at 23:00

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am satisfied to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I such a lot indubitably will make sure to don¡¦t forget this site and provides it a look on a constant basis.

 109. Health and Fitness

  24 Nisan 2018 at 03:05

  I¡¦ve recently started a site, the information you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 110. Health and Fitness

  24 Nisan 2018 at 06:48

  Perfectly composed subject material, Really enjoyed looking at.

 111. Health and Fitness

  24 Nisan 2018 at 09:15

  Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web site.

 112. Health and Fitness

  24 Nisan 2018 at 10:29

  I’ve recently started a blog, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 113. News

  24 Nisan 2018 at 11:16

  Very interesting points you have mentioned , regards for posting . “In a great romance, each person plays a part the other really likes.” by Elizabeth Ashley.

 114. home remodeling

  24 Nisan 2018 at 13:48

  Hello there, I discovered your blog by way of Google while looking for a related subject, your site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 115. cooking

  24 Nisan 2018 at 13:50

  As I website possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck.

 116. Health and Fitness

  24 Nisan 2018 at 15:15

  I consider something genuinely special in this site.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz